Carablock foam leveling blocks
- Supports 750 kg per corner steady
- Lightweight design
- Full-surface support
- EPP foam: water & UV resistant
- Durable and eco-friendly
Ensure perfect balance and levelling for your caravan with the Carablock. Lightweight in design yet powerful in performance. Supporting up to 750 kg per corner steady, it is ideal for uneven terrain and provides full-surface support under any type of corner steady. Made from durable EPP foam: water-resistant, UV-resistant, and eco-friendly. A smart, modern alternative to wood – built to last, lightweight, and easy to handle.
| Sales packaging | bag with header card |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 250 mm |
| Net weight | per block 332 g |
| Colour | black |
| Material | EPP foam |
| Quantity per package | 2 |
| Maximum load per support | 750 kg |
| Brand | HABA |
|---|---|
| Sales unit | 1 |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 20 |
| Log in to view this information |
The shops listed below have HABA products in stock. Please call the shop in question to enquire whether the desired product is in stock.
Dutch
French
German