Mammoth Carafoot
Discover the perfect companion for your caravan’s stability, the Mammoth Carafoot. This product is designed to increase the surface area of your caravan’s support legs. By distributing the load over a larger area, it prevents the support legs from sinking into soft ground, ensuring a stable and secure footing for your caravan.
The Mammoth Carafoot incorporates a unique spring clip mechanism for quick and effortless installation. The inside of the Mammoth Carafoot is lined with ridges, providing excellent traction for your caravan foot. These grips work to stabilize your caravan and prevent any sliding or shifting.
| Width | 192 mm |
|---|---|
| Height | 65 mm |
| Length | 252 mm |
| Net weight | 2.8 g |
| Colour | black |
| Material | PA6 with glass fiber 30% |
| Sales packaging | colour box |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 22 cm |
| Length packaging | 26.5 cm |
| Height packaging | 17.7 cm |
| Gross weight | 2.888 kg |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 6 |
| Width export carton | 24 cm |
| Length export carton | 56 cm |
| Height export carton | 56.5 cm |
| Weight export carton | 15.49 kg |
| Log in to view this information |
The shops listed below have HABA products in stock. Please call the shop in question to enquire whether the desired product is in stock.
Dutch
French
German