C-Line 2x USB-C charging socket black - packed
- Dual USB-C ports
- PD protocol, 45W total output
- Fast charging for multiple devices
- Sleek black finish
- For motorhomes, caravans & trucks
Charge your phone, tablet, or other electronic device at lightning speed with the new HABA C-Line Dual USB-C Socket. Designed for fast and efficient charging, it supports the PD protocol with a total output of 45W. The sleek black finish fits seamlessly into modern interiors, especially when combined with other C-Line elements and the Opal frame. Easy to install in motorhomes, caravans, or even trucks, this socket is built for life on the road. With two USB-C ports, you can charge multiple devices at once.
| Connection voltage | 10-24 V DC |
|---|---|
| USB type | USB-C |
| Amount of USB charging ports | 2 |
| Charging technology | PD |
| Maximum charging power USB-C | 45 W |
| Width | 53 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 53 mm |
| Net weight | 42 g |
| Colour | black |
| Material | ABS |
| Degree of protection | IP21 |
| Distance between screw holes length | 46 mm |
| Distance between screw holes width | 46 mm |
| Installation | built-in |
| Sales packaging | blister |
| Quantity per package | 1 |
| Brand | HABA |
|---|---|
| Sales unit | 1 |
| Width packaging | 10.4 cm |
| Length packaging | 17 cm |
| Height packaging | 4.2 cm |
| Gross weight | 0.061 kg |
| Quantity per export carton | 150 |
| Width export carton | 39.5 cm |
| Length export carton | 58 cm |
| Height export carton | 38.5 cm |
| Log in to view this information |
The shops listed below have HABA products in stock. Please call the shop in question to enquire whether the desired product is in stock.
Dutch
French
German