Pure Sine Wave inverter 12V-230V - 4000W with AC-priority
Want to watch TV, drink coffee and blow-dry your hair while camping?
By connecting the Pure Sine Wave inverter to the battery of your caravan or motorhome, you can turn 12V into 230V. By connecting the inverter, you make it possible to watch TV, make coffee and use a hairdryer in places where there is no external power supply.
This inverter delivers a high wattage, namely 4000W, allowing you to switch on multiple devices at once that consume up to 4000W together.
The inverter is made of aluminium and has a grey colour. The dimensions are 530 X 230 X 100 mm
Inverter suitable for sensitive devices
The inverter has a pure sine wave. This means it is also suitable for sensitive devices, such as laptops and TVs.
Inverter is safe
A very important aspect of the inverter is that it is protected against short circuit and overcharge. You don't have to worry while you're on vacation!
Inverter has AC priority
As soon as you connect the caravan or motorhome to the power pole at the campsite, this inverter automatically ensures it switches from battery power to power from the power pole.
With the inverter, you can simply use your coffee maker while you're on your way to the campsite.
The switch time is not noticeable. Even if your TV is on and you plug into the power pole, you won't notice a thing.
Inverter with remote
The inverter comes with a remote control. Most inverters are installed in a place that is difficult to reach. When you go out and about for a day, it is better to turn the inverter off. With the remote, turning the inverter off becomes quick and easy!
Inverter is complete
The inverter comes with the connection cables for the battery, a remote control, grounding cable and spare fuses. After purchasing this Sinus inverter, you can connect and use it in your caravan or motorhome right away.
| Net weight | 10 g |
|---|---|
| Colour | silver |
| Sales packaging | colour box |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 61.2 cm |
| Length packaging | 30 cm |
| Height packaging | 18 cm |
| Gross weight | 11.572 kg |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 1 |
| HS code | 9504.3200.90 - 3,7% |
| Log in to view this information |
Dutch
French
German