Rubber Schuko coupling with earthing contact
| Sales packaging | blister |
|---|---|
| Width | 68 mm |
| Height | 103 mm |
| Length | 50.5 mm |
| Net weight | 91 g |
| Colour | black |
| Material | PVC |
| Degree of protection | IP44 |
| Certification | CE |
| Maximum voltage | 250 V AC |
| Maximum current | 16A |
| Plug type | standard |
| Pin position | 2p + aardepen (6u) |
| Diameter cable entry | 5 mm |
| Diameter cable strain relief | 14 mm |
| Maximum cable diameter for L and N connection | 3 mm |
| Maximum cable diameter for earth connection | 2.5 mm |
| Child safety | Yes |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 10.5 cm |
| Length packaging | 18.5 cm |
| Height packaging | 6 cm |
| Gross weight | 0.13 kg |
| Quantity per box | 10 |
| Width box | 12.3 cm |
| Length box | 26.3 cm |
| Height box | 26.3 cm |
| Quantity per export carton | 50 |
| Log in to view this information |
The shops shown below have recently purchased this product from us. Please call the shop in question to enquire whether they still have the product in stock.
Dutch
French
German