C-Line double USB-A socket max 3.1A with faceplate silver
Article number
4102740H
ean
8715133044785
Regular Price
€27.65
Discontinued item - while supplies last!
The HABA Opal 12V dual USB charger socket with faceplate silver offers several features and benefits:
- Compatibility - Can be used with other brands like Presto and Inprojal switching equipment
- Dual USB - Charge two devices simultaneously
- High Output - 3.1A output for quick charging
- 12V DC - Perfect for caravans, motorhomes, and boats
- Stylish - Sleek silver faceplate to match any interior
| Connection voltage | 5 V DC |
|---|---|
| Electric current | 3.1 A |
| Power consumption | 15.5 W |
| Polarity sensitive | yes |
| Socket type | USB |
| Maximum connection voltage | 24 V DC |
| Maximum current | 3.1 A |
| Wire thickness to be connected | 0.5 - 2.5mm² |
| USB type | USB-A |
| Amount of USB charging ports | 2 |
| Maximum output voltage | 5 V DC |
| Charging current USB-port 1 | 1 A |
| Charging current USB-port 2 | 2.1 A |
| Suitable for charging | mobile phone, tablet |
| Width | 60 mm |
| Height | 63 mm |
| Length | 54 mm |
| Net weight | 48 g |
| Colour | silver |
| Material | plastic |
| Certification | CE |
| Mounting method | screw in place |
| Diameter screw hole | 3 mm |
| Distance between screw holes length | 46 mm |
| Distance between screw holes width | 46 mm |
| Installation | built-in |
| Sales packaging | blister |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Quantity per export carton | 90 |
| Log in to view this information |
Dutch
French
German