Alu-Camp complete set of threaded screw pegs 31cm (set of 4) - adapter piece and wrench included
- Length 31 cm
- 17 mm hexagonal top
- High-quality aluminium
- Includes ratchet & adapter
- Special hook for straps
HABA’s new aluminium tent pegs with a length of 31 cm offer unmatched strength and performance. The 17 mm hexagonal top ensures quick and easy installation, even in hard ground. Crafted from high-quality aluminium, these pegs are built to last season after season. The set includes 4 tent pegs, a 17 mm ratchet wrench, and a non-magnetic adapter for effortless setup. A special hook allows you to secure and tighten straps with confidence.
| With screw head | Yes |
|---|---|
| Adapter for drill included | Yes |
| Height | 310 mm |
| Diameter | 17 mm |
| Net weight | 800 g |
| Colour | aluminium |
| Secondary colour | yellow |
| Material | aluminium |
| Sales packaging | colour box |
| Quantity per package | 4 |
| Brand | HABA |
|---|---|
| Sales unit | 1 |
| Width packaging | 6 cm |
| Length packaging | 32 cm |
| Height packaging | 6 cm |
| Gross weight | 0.8 kg |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 16 |
| Width export carton | 26 cm |
| Length export carton | 34 cm |
| Height export carton | 26 cm |
| Weight export carton | 13 kg |
| HS code | 7616100099 - 6% |
| Log in to view this information |
The shops shown below have recently purchased this product from us. Please call the shop in question to enquire whether they still have the product in stock.
Dutch
French
German