Cable reel 25m neoprene cable 3x1.5mm² with CEE plug and angled coupler
- 25m neoprene cable (3x1.5mm²)
- Max. power: 1000W (rolled) / 3000W (unrolled)
- Thermal protection against overheating
- CEE input, hooked CEE/Schuko output
- Splash-proof (IP44)
- Weight: 4.7 kg
The HABA cable reel with 25 metres of neoprene cable (3x1.5mm²) is a reliable and practical solution for any camper. It is equipped with a thermal switch to prevent internal overheating and a clip to keep the reel secure during transport. The output features a hooked CEE/Schuko coupler, while the input is fitted with a CEE plug. A Velcro strap on the back keeps the coupler neatly in place when not in use. With its splash-proof design (IP44), this cable reel is suitable for use in a wide range of conditions.
| Cable application | extension lead |
|---|---|
| Cable length | 25m |
| Cable type | H07RN-F |
| Inner core diameter cable | 3x 1.5mm² |
| Connection type | CEE |
| Coupler type | winkelkoppeling |
| Holders type | haspel |
| Extra features | thermische zekering |
| Length | 235 mm |
| Width | 210 mm |
| Height | 325 mm |
| Net weight | 4750 g |
| Colour | black |
| Secondary colour | blue |
| Material | metal/plastic |
| Degree of protection | IP44 |
| Certification | CE |
| Sales packaging | colour box |
| Quantity per package | 1 |
| Brand | HABA |
|---|---|
| Width packaging | 24 cm |
| Length packaging | 33 cm |
| Height packaging | 22 cm |
| Gross weight | 5.132 kg |
| Width export carton | 36 cm |
| Length export carton | 45.5 cm |
| Height export carton | 27 cm |
| Weight export carton | 11 kg |
| HS code | 8544 42 90 90 |
| Log in to view this information |
The shops shown below have recently purchased this product from us. Please call the shop in question to enquire whether they still have the product in stock.
Dutch
French
German