ESB-3 Standard Line black
- 230V Schuko + 12V socket
- Antenna and satellite connection
- Splash-proof (IP44)
- Child protection on 230V socket
- Compact and reliable design
Now available in an elegant black finish: the HABA ESB-3 230V, 12V, and Satellite/Antenna outlet box. All essential electrical connections in one place – simple and convenient. With a single unit, you can access 230V and 12V power supply, as well as connect your antenna and satellite. Designed for convenience, safety, and reliability. The splash-proof housing ensures safe outdoor use, and child protection is included for the 230V socket.
| Sales packaging | without packaging |
|---|---|
| Inlet type | ESB-3 |
| ESB components | 12V contactdoos, 230V contactdoos, antenne aansluiting, satelliet aansluiting |
| Model design | Standard Line |
| Maximum connection voltage | 230 V AC |
| Maximum connection voltage | 12 V DC |
| Maximum current AC | 16 A |
| Maximum current DC | 6 A |
| Safety | kinderbeveiliging, klapdeksel |
| Width | 107 mm |
| Height | 111 mm |
| Length | 74 mm |
| Net weight | 208.5 g |
| Colour | black |
| Mounting method | screw in place |
| Installation | built-in |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 10.5 cm |
| Length packaging | 11.5 cm |
| Height packaging | 8 cm |
| Gross weight | 0.203 kg |
| Quantity per box | 10 |
| Width box | 22.3 cm |
| Length box | 53.5 cm |
| Height box | 8 cm |
| Weight box | 2.243 kg |
| Quantity per export carton | 50 |
| Width export carton | 24 cm |
| Length export carton | 55 cm |
| Height export carton | 44 cm |
| Weight export carton | 12.055 kg |
| Log in to view this information |
The shops shown below have recently purchased this product from us. Please call the shop in question to enquire whether they still have the product in stock.
Dutch
French
German