Pure Sine Wave inverter 12V-230v - 2000W with charger, solar panel connectors and MPPT charge controller
- 2000W pure sine wave inverter
- Built-in MPPT charger
- Dedicated solar input
- AC priority with auto switch
- Optional remote LCD display
Introducing HABA’s new Pure Sine Wave all-in-one inverter – designed for reliable, high-quality power on the go. With a 2000W output and built-in MPPT charger, it delivers optimal energy efficiency and performance. The inverter features a dedicated solar input, making it ideal for off-grid or mobile setups. Thanks to AC priority, it automatically switches to mains power once connected. The remote LCD display is allowing you to view data and switch the inverter on or off remotely.
| Nominal input voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Nominal input voltage | 12 V DC |
| Output voltage | 230 V AC |
| Output power | 2000W |
| Output peak power | 4000 W |
| Efficiency | > 85 % |
| Inverter type | Zuivere sinus omvormer |
| Change-over function | AC prioriteit |
| Change-over time | < 0.2 s |
| No-load current consumption | < 0.95 A |
| Alarm at low voltage | 10.5 +/- 0.5 V DC |
| Shutdown at low voltage | 10 +/- 0.5 V DC |
| Alarm at high voltage | 15.3 +/- 0.5 V DC |
| Shutdown at high voltage | 15.5 +/- 0.5 V DC |
| Shutdown at over load | 2100 +/- 100 W |
| Reverse polarity protection | Mosfet |
| Thermal shutdown | 75 °C |
| Noise level | 75 dB |
| Cables included | 120cm battery cable, red and black, 35mm² |
| Battery connection | M8+M10 |
| Remote control | Yes |
| Length cable remote control | 500 cm |
| Port for connecting remote control | Yes |
| USB socket | USB-A 5V DC 2.1A |
| Maximum charging current | 20 A |
| Charger type | MPPT |
| Mounting method | screw in place |
| Diameter screw hole | 5 / 6 mm |
| Distance between screw holes length | 405 mm |
| Distance between screw holes width | 100 / 160 mm |
| Installation | surface |
| Width | 221 mm |
| Height | 147 mm |
| Length | 455 mm |
| Net weight | 5560 g |
| Colour | black |
| Secondary colour | yellow |
| Material | aluminium |
| Degree of protection | IP21 |
| Sales packaging | colour box |
| Quantity per package | 1 |
| Brand | HABA |
|---|---|
| Sales unit | 1 |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 2 |
| HS code | 8504409590 - 0.0% |
| Log in to view this information |
The shops shown below have recently purchased this product from us. Please call the shop in question to enquire whether they still have the product in stock.
Dutch
French
German