Porzio motorhome and caravan door lamp - without sales packaging
- Safe - Illuminates the doorway of your motorhome or caravan.
- Wide light distribution - The frosted cover ensures that the light is distributed evenly.
- Waterproof - The foam rubber seal ensures a waterproof installation.
- Dimmable - Light intensity can be adjusted with an external dimmer.
- Easy installation - Easy to install with concealed mounting holes.
The Porzio motorhome and caravan exterior light 12V offers various features and benefits:
- Safe - Illuminates the doorway of your motorhome or caravan.
- Wide light distribution - The frosted cover ensures that the light is distributed evenly.
- Waterproof - The foam rubber seal ensures a waterproof installation.
- Dimmable - Light intensity can be adjusted with an external dimmer.
- Easy installation - Easy to install with concealed mounting holes.
The Porzio motorhome and caravan outdoor lamp 12V is the perfect awning lamp to illuminate the doorway of your motorhome or caravan. This increases safety when getting in and out when it is dark outside. The lamp is a wide-beam light source and the frosted cover distributes the light evenly, preventing harsh shadows. This makes it more pleasant to get in and out of the motorhome or caravan in the evening. It is also nice to have good lighting when sitting outside in the awning or under the canopy in the evening. The lamp is easy to install and by connecting an external dimmer, the brightness of the Porzio door lamp can be dimmed.
The Porzio motorhome lamp is an ideal solution for those looking for safe and comfortable lighting for the door opening of their caravan or motorhome. The lamp is waterproof thanks to its foam rubber seal, which ensures safe and durable lighting. What's more, the lamp is dimmable, so you can adjust the brightness to suit your needs.
| Connection voltage | 12 V DC |
|---|---|
| Power consumption | 4.5 W |
| Length connection cable | 460 mm |
| Polarity sensitive | yes |
| Luminous flux | 150 lm |
| Light colour | 3500 K |
| External driver necessary | No |
| Dimmable by product | No |
| Length stripped connection cable | 4 mm |
| Stabilized | no |
| External dimmable | yes |
| Mounting method | vastschroeven |
| Type of cover | frosted glass |
| Type of light source | SMD |
| Light beam angle | 120 ° |
| Switch type | non |
| Energy label | G |
| Length | 590 mm |
| Width | 36 mm |
| Height | 20 mm |
| Net weight | 165 g |
| Colour | white |
| Material | plastic |
| Certification | CE |
| Mounting method | screw in place |
| Diameter screw hole | 3 mm |
| Distance between screw holes length | 275 mm |
| Installation | surface |
| Sales packaging | plastic bag |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Gross weight | 0.172 kg |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 20 |
| Width export carton | 24 cm |
| Length export carton | 60 cm |
| Height export carton | 10.6 cm |
| Weight export carton | 4.29 kg |
| Log in to view this information |
The shops shown below have recently purchased this product from us. Please call the shop in question to enquire whether they still have the product in stock.
Dutch
French
German