C-Line Schuko socket with Opal faceplate anthracite
Article number
4101750
ean
8715133044136
Regular Price
€12.40
In stock
The Opal socket outlet with cover frame anthracite offers several functions and benefits:
- Reliable - ensures a safe and consistent power supply
- Stylish - the anthracite grey cover frame gives a modern look
- Versatile - compatible with other brands such as Presto and Inprojal
- Specifications - 230V AC connection voltage, 16A power consumption
| Socket type | Schuko |
|---|---|
| Maximum connection voltage | 250 V AC |
| Maximum current | 16 A |
| Wire thickness to be connected | 0.5 - 2.5mm² |
| Connection voltage | 230 V AC |
| Electric current | 16 A |
| Power consumption | 3680 W |
| Frequency | 50Hz |
| Polarity sensitive | no |
| Mounting method | click into place, screw in place |
| Diameter screw hole | 3 mm |
| Distance between screw holes length | 46 mm |
| Distance between screw holes width | 46 mm |
| Installation | built-in |
| Width | 60 mm |
| Height | 63 mm |
| Length | 53 mm |
| Net weight | 52 g |
| Colour | anthracite |
| Material | plastic |
| Certification | CE |
| Sales packaging | without packaging |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 15 cm |
| Length packaging | 21 cm |
| Height packaging | 6 cm |
| Gross weight | 0.092 kg |
| Quantity per export carton | 40 |
| Width export carton | 39 cm |
| Length export carton | 59 cm |
| Height export carton | 38 cm |
| HS code | 8536.6990.99 - 2,3% |
| Log in to view this information |
Dutch
French
German