C-Line Schuko socket with Opal frame with hinged lid anthracite
Article number
4101850
ean
8715133044884
Regular Price
€14.30
Currently not available. Please pre-order now.
The Opal Schuko socket outlet with hinged cover brings a combination of functionality and compatibility:
- Anthracite design - blends seamlessly with any interior
- Compatibility - works with Presto and Inprojal switching equipment
- 230V AC - standard power supply for regular use
- 16A - capable of handling high power devices
- Hinged cover - protects the socket when not in use
| Socket type | Schuko |
|---|---|
| Maximum connection voltage | 250 V AC |
| Maximum current | 16 A |
| Safety | klapdeksel |
| Wire thickness to be connected | 0.5 - 2.5mm² |
| Connection voltage | 230 V AC |
| Electric current | 16 A |
| Power consumption | 3680 W |
| Frequency | 50Hz |
| Polarity sensitive | no |
| Mounting method | click into place, screw in place |
| Diameter screw hole | 3 mm |
| Distance between screw holes length | 46 mm |
| Distance between screw holes width | 46 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 68.5 mm |
| Length | 58 mm |
| Net weight | 64 g |
| Colour | anthracite |
| Material | plastic |
| Degree of protection | IP44 |
| Certification | CE |
| Sales packaging | without packaging |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Log in to view this information |
Dutch
French
German