C-Line socket 230V with coverflap black
Article number
4104030H
ean
8715133130655
Regular Price
€7.05
In stock
Our latest addition to the C-line range: The C-line socket with coverflap.
This recessed socket, available in a black colour, is splash-proof and equipped with child protection for added safety.
Its sleek design can be seamlessly combined with other elements of the C-Line series and the cover frames from the Opal series, offering both style and functionality.
| Socket type | Schuko |
|---|---|
| Maximum connection voltage | 250 V AC |
| Maximum current | 16 A |
| Safety | kinderbeveiliging, klapdeksel |
| Wire thickness to be connected | 0.5 - 2.5mm² |
| Connection voltage | 230 V AC |
| Electric current | 16 A |
| Power consumption | 3680 W |
| Frequency | 50Hz |
| Mounting method | screw in place |
| Diameter screw hole | 3 mm |
| Distance between screw holes length | 46 mm |
| Distance between screw holes width | 46 mm |
| Installation | built-in |
| Width | 53 mm |
| Height | 53 mm |
| Length | 43 mm |
| Net weight | 40 g |
| Colour | black |
| Material | plastic |
| Degree of protection | IP21 |
| Certification | CE |
| Sales packaging | blister |
| Quantity per package | 1 |
| Brand | HABA |
|---|---|
| Sales unit | 1 |
| Width packaging | 10.5 cm |
| Length packaging | 17 cm |
| Height packaging | 5 cm |
| Gross weight | 0.72 kg |
| Width export carton | 40 cm |
| Length export carton | 59.5 cm |
| Height export carton | 30 cm |
| Weight export carton | 7.5 kg |
| Log in to view this information |
Dutch
French
German