C-Line USB charging socket with USB-A and USB-C - ECE R10 - silver - without sales packaging
Article number
4104340
ean
8715133131140
Regular Price
€27.50
In stock
The C-Line USB socket for motorhome and caravan is the perfect accessory for your travelling needs. Here are the key features and benefits:
- Convenient – Charge your mobile phone, laptop or tablet on the go
- Versatile – Features both USB-A and USB-C ports
- Smart Charging – Optimally charges your devices
- Easy Installation – Can be neatly integrated into the interior
- High Power – USB-A charges with a current of 2.4A (12W) and the USB-C port 3A (18W)
| Connection voltage | 10 V DC |
|---|---|
| Electric current | 3 A |
| Power consumption | 30 W |
| Socket type | USB |
| Maximum connection voltage | 24 V DC |
| Maximum current | 3 A |
| Wire thickness to be connected | 0.5 - 2.5mm² |
| USB type | USB-A en USB-C |
| Amount of USB charging ports | 2 |
| Maximum output voltage | 5 V DC |
| Charging current USB-port 1 | 3 A |
| Charging current USB-port 2 | 2.4 A |
| Suitable for charging | mobile phone, tablet |
| Width | 53 mm |
| Height | 53 mm |
| Length | 37 mm |
| Net weight | 28 g |
| Colour | silver |
| Material | plastic |
| Certification | CE, ECE R10 |
| Mounting method | screw in place |
| Diameter screw hole | 3 mm |
| Distance between screw holes length | 46 mm |
| Distance between screw holes width | 46 mm |
| Installation | built-in |
| Sales packaging | without packaging |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 5.5 cm |
| Length packaging | 5.5 cm |
| Height packaging | 3.5 cm |
| Gross weight | 0.031 kg |
| Quantity per box | 20 |
| Width box | 23.2 cm |
| Length box | 17 cm |
| Height box | 6.6 cm |
| Weight box | 0.695 kg |
| Width export carton | 36 cm |
| Length export carton | 47 cm |
| Height export carton | 21.5 cm |
| Weight export carton | 9 kg |
| Log in to view this information |
Dutch
French
German