C-Line motorhome electric step switch black - without sales packaging
The C-Line Motorhome Electric Step Switch offers several functions and benefits:
- Easy Operation - Simple press and hold mechanism to extend and retract the step
- Stand-alone Switch - No extra electronics required for installation
- Integrated Design - Can be neatly fitted into the interior
- High Compatibility - Can be combined with other switching materials
- Reliable - Ensures consistent performance and durability
The C-Line Motorhome Electric Step Switch is a must-have for every caravan and motorhome owner. Designed specifically for the retractable step in motorhomes and caravans, it simplifies the process of extending and retracting the step. To extend the step, simply press and hold the lower part of the switch. Release the switch to deactivate the extend function. To retract the step, press and hold the upper part of the switch. To deactivate the retraction of the step, release the switch.
The step switch is a stand-alone switch that fits into the extensive C-line product range. This way, the switch can be neatly integrated into the interior by using a single or double cover frame, for example. In contrast to many other step switches, you don't need any extra electronics when installing the step switch. All functionality is built into this switch.
Equipped with a 10-30V DC connection voltage and a 16A power consumption, this motorhome electric step switch is a reliable and energy-efficient addition to your caravan or motorhome. Its sleek black design ensures it blends seamlessly with your vehicle's interior. Available in stores from February 2022.
| Switch type | SPDT (single pole double throw switch) |
|---|---|
| Maximum connection capacity | 480 W |
| Maximum connection current | 16 A |
| Connection voltage | 10 - 30 V DC |
| Diameter screw hole | 3.5 mm |
| Distance between screw holes length | 46 mm |
| Distance between screw holes width | 46 mm |
| Installation | built-in |
| Length | 53 mm |
| Width | 53 mm |
| Height | 35 mm |
| Net weight | 21 g |
| Colour | black |
| Material | plastic |
| Certification | CE |
| Sales packaging | without packaging |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 5.5 cm |
| Length packaging | 5.5 cm |
| Height packaging | 4 cm |
| Gross weight | 0.022 kg |
| Quantity per box | 12 |
| Width box | 17 cm |
| Length box | 23 cm |
| Height box | 6.8 cm |
| Weight box | 0.612 kg |
| Quantity per export carton | 300 |
| Width export carton | 35.3 cm |
| Length export carton | 48 cm |
| Height export carton | 21.6 cm |
| Weight export carton | 8 kg |
| HS code | 8536.6990.99 - 2,3% |
| Log in to view this information |
The shops shown below have recently purchased this product from us. Please call the shop in question to enquire whether they still have the product in stock.
Dutch
French
German