RCBO residual current breaker with over-current 30mA B10A
Article number
4601751H
ean
8715133044600
Regular Price
€39.00
In stock
This circuit breaker protects an electrical installation against both excessive leakage current and overcurrent due to overloading or short circuits.
An earth leakage circuit breaker is a combination of an installation circuit breaker and an earth leakage circuit breaker in one compact enclosure.
Easy to install thanks to the snap-on mounting on standard profile rails 35mm EN50022.
| Fusebox size | 2-module |
|---|---|
| Mounting method | snap-on fixing rail 35mm EN50022 |
| Degree of protection component | IP20 |
| Component type 1 | residual current circuit breaker with overcurrent protection |
| Rated current | 10A |
| Tripping characteristic | B |
| Thickness connection cable | 1 - 25 mm² |
| Rated voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Amount of poles | 2 |
| Mounting method | click into place |
| Installation | surface |
| Length | 80 mm |
| Width | 35 mm |
| Height | 72 mm |
| Net weight | 193 g |
| Colour | white |
| Material | ABS |
| Degree of protection | IP20 |
| Certification | CE |
| Sales packaging | blister |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 13.3 cm |
| Length packaging | 17.2 cm |
| Height packaging | 6.2 cm |
| Gross weight | 0.246 kg |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 24 |
| Width export carton | 24 cm |
| Length export carton | 29.2 cm |
| Height export carton | 37 cm |
| Weight export carton | 6.244 kg |
| HS code | 8536 3010 90 - 0,0% |
| Log in to view this information |
Dutch
French
German