Cabiate cabin light black
The Cabiate is a cabin light especially made for the cabin in campervans.
This light is a blend of functionality, and innovative design for the Fiat Ducato, Peugeot Boxer, and Citroën Jumper models ranging from 2006 to 2023.
The Cabiate offers two independently operable lamps, giving you the flexibility to customize your lighting environment according to your needs.
The Cabiate cabin light illuminates an impressive 580 lumens of warm white light. You can dim the light intensity, allowing you to create the perfect ambiance for any occasion. The touch-switch operation simplifies usability while adding a modern, high-tech feel.
With its built-in memory function, it even recalls your last used light setting, ensuring a personalized experience every time you step into your vehicle.
View the installation instructions for the Cabiate cabin lamp here.
| Length | 1197 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 8.2 mm |
| Net weight | 0.44 g |
| Colour | black |
| Material | aluminium/plastic |
| Degree of protection | IP20 |
| Sales packaging | box with full colour sticker |
| Sales unit | 1 |
|---|---|
| Width packaging | 7.5 cm |
| Length packaging | 121 cm |
| Height packaging | 5.5 cm |
| Gross weight | 0.593 kg |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 18 |
| Width export carton | 23.5 cm |
| Length export carton | 122.5 cm |
| Height export carton | 33.5 cm |
| Weight export carton | 12 kg |
| Log in to view this information |
| User manual | View the user manual |
|---|
The shops listed below have HABA products in stock. Please call the shop in question to enquire whether the desired product is in stock.
Dutch
French
German