Lanciano USB-C socket - ECE R10 - black
- USB-C charging directly from the rail
- QC + PD fast charging technology
- For phones and tablets
- Secure and seamless mounting
- Practical, flexible design
Introducing the new HABA Lanciano USB-C Rail System Element, the latest addition to our modular lighting concept. From now on, charging via USB-C is possible directly from the rail. With integrated QC + PD technology, both newer and older phones or tablets charge quickly and efficiently. The module offers the same secure and seamless mounting method as all other Lanciano components. Practical, powerful, and designed to meet today’s charging needs without compromising on flexibility or design.
| Connection voltage | 10-15 V DC |
|---|---|
| Polarity sensitive | no |
| Socket type | USB |
| USB type | USB-C |
| Amount of USB charging ports | 1 |
| Charging technology | QC + PD |
| Power consumption in standby mode | <1 mA |
| Maximum charging power USB-C | 30 W |
| Width | 26 mm |
| Height | 38 mm |
| Length | 26 mm |
| Net weight | 18 g |
| Colour | black |
| Material | plastic |
| Degree of protection | IP21 |
| Certification | ECE R10 |
| Mounting method | click into place |
| Sales packaging | blister |
| Quantity per package | 1 |
| Brand | HABA |
|---|---|
| Sales unit | 1 |
| Width packaging | 11 cm |
| Length packaging | 17 cm |
| Height packaging | 5 cm |
| Gross weight | 0.052 kg |
| Quantity per box | 1 |
| Quantity per export carton | 1 |
| Log in to view this information |
The shops listed below have HABA products in stock. Please call the shop in question to enquire whether the desired product is in stock.
Dutch
French
German